Hoppa till sidans innehåll
Framsida » Administration

Administration

Via leds av verkställande direktören Outi tillsammans med servicechefen Mervi. 

Regioncheferna heter Emilia, Leena, Niina, Heidi och Heidi. De är tolkarnas närmaste chefer och stöder arbetarna i vardagen. Utbildningsplaneraren Maarit ser till att tolkarna och lärarna får stöd att utvecklas yrkesmässigt. Assistenten Milka stöder administrationen bland annat genom att sköta fakturering. 

Administrativ personal

Heidi Hietaniemi

förmedlingschef

050 309 2279

heidi.hietaniemi@osuuskuntavia.fi

Huusko_Outi

Outi Huusko

verkställande direktör

040 061 1963

outi.huusko@osuuskuntavia.fi

Mervi Kurvinen

servicechef

0400 235 920

mervi.kurvinen@osuuskuntavia.fi

Widberg-Palo_Maarit

Maarit Widberg-Palo

utbildningsplanerare

050 447 9773 (tekstiviestit ja videopuhelut)

maarit.widberg-palo@osuuskuntavia.fi

Milka Oinonen

assistent

050 447 9775

milka.oinonen@osuuskuntavia.fi

Siivonen_Heidi

Heidi Siivonen

regionchef Åbo och Tammerfors med närområden

050 378 4593

heidi.siivonen@osuuskuntavia.fi

Leena Haho

regionchef Jyväskylä, Idensalmi och Uleåborg med närområden

0400 235 009

leena.haho@osuuskuntavia.fi

Emilia Norppa

regionchef Nyland

050 345 4715

emilia.norppa@osuuskuntavia.fi

Niina Lappalainen

regionchef Nyland

050 400 4611

niina.lappalainen@osuuskuntavia.fi