Hoppa till sidans innehåll
Framsida » Administration

Administration

Via leds av verkställande direktören Outi. 

Regioncheferna heter Emilia, Leena, Niina, Heidi och Heidi. De är tolkarnas närmaste chefer och stöder arbetarna i vardagen. Utbildningsplaneraren Maarit ser till att tolkarna och lärarna får stöd att utvecklas yrkesmässigt. Assistenten Milka stöder administrationen bland annat genom att sköta fakturering. 

Administrativ personal

Huusko_Outi

Outi Huusko

verkställande direktör

040 061 1963

outi.huusko@osuuskuntavia.fi

Widberg-Palo_Maarit

Maarit Widberg-Palo

utbildningsplanerare

050 447 9773 (tekstiviestit ja videopuhelut)

maarit.widberg-palo@osuuskuntavia.fi

Milka Oinonen

assistent

050 447 9775

milka.oinonen@osuuskuntavia.fi

Romakkaniemi_Tiina

Tiina Romakkaniemi

assistent

050-5628021

tiina.romakkaniemi@osuuskuntavia.fi

Heidi Hietaniemi

förmedlingschef

050 309 2279

heidi.hietaniemi@osuuskuntavia.fi

Siivonen_Heidi

Heidi Siivonen

regionchef Åbo och Tammerfors med närområden

050 378 4593

heidi.siivonen@osuuskuntavia.fi

Leena Haho

regionchef Jyväskylä, Idensalmi och Uleåborg med närområden

0400 235 009

leena.haho@osuuskuntavia.fi

Emilia Norppa

regionchef Nyland

050 345 4715

emilia.norppa@osuuskuntavia.fi

Niina Lappalainen

regionchef Nyland

050 400 4611

niina.lappalainen@osuuskuntavia.fi