Hoppa till sidans innehåll
Framsida » Administration

Administration

Via leds av verkställande direktören Raija. Outi arbetar som ekonomichef. Regioncheferna heter Emilia, Leena, Niina, Anna och Heidi. De är tolkarnas närmaste chefer och stöder arbetarna i vardagen. Utbildningsplaneraren Maarit ser till att tolkarna och lärarna får stöd att utvecklas yrkesmässigt. Assistenterna Milka och Tiina stöder administrationen bland annat genom att Milka skötar fakturering. 

Administrativ personal

Raija Roslöf

Raija Roslöf

verkställande direktör

040 706 3803

raija.roslof@osuuskuntavia.fi

Outi Huusko

Outi Huusko

ekonomichef

040 061 1963

outi.huusko@osuuskuntavia.fi

Milka Oinonen

Milka Oinonen

assistent

050 447 9775

milka.oinonen@osuuskuntavia.fi

Tiina Romakkaniemi

Tiina Romakkaniemi

assistent

050 562 8021

tiina.romakkaniemi@osuuskuntavia.fi

Maarit Widberg-Palo

Maarit Widberg-Palo

utbildningsplanerare

050 447 9773 (textmeddelanden och videosamtal)

maarit.widberg-palo@osuuskuntavia.fi

Leena Haho

Leena Haho

regionchef Jyväskylä, Idensalmi och Uleåborg med närområden

0400 235 009

leena.haho@osuuskuntavia.fi

Heidi Hietaniemi

Heidi Hietaniemi

förmedlingschef

050 309 2279

heidi.hietaniemi@osuuskuntavia.fi

Emilia Norppa

Emilia Norppa

regionchef Nyland

050 345 4715

emilia.norppa@osuuskuntavia.fi

Anna Vienonen

Anna Vienonen

regionchef Åbo och Tammerfors med närområden

044 715 9547

anna.vienonen@osuuskuntavia.fi